A tüskeszentpéteri malom története
Tüskeszentpéterben az első írásos emlékek szerint már az 1500-as években is működött malom. Az első írásos emlék 1524-ből származik.
- 1610: A Zala folyón járó háromkerekű (alsó csapot rendszerű vízkerékkel) malomról tesznek említést.
- A tüskeszentpéteri malmot a törökök többször felégették
- 1707: Rabutin Labanc generális leromboltatta a malmot.
- 1752: Egy nyári zivatar alkalmával a tüskeszentpéteri malmot villámcsapás éri és leég, de még ebben évben újra felépítik.
- 1760: A malmot tűz pusztította el, de gyorsan újjáépült.
- 1809: Egy nagy vihar és jégeső miatt megrongálódott a tüskeszentpéteri malom tetőzete.
- 1889: A régi fa szerkezetű malmot lebontották, és egy háromemeletes épületet emeltek helyébe.
- 1898: Keszler Bernát és Mór vállalkozók megvették a tüskeszentpéteri malmot.
- 1910-es évek: A tüskeszentpéteri malom a fénykorát élte: napi 2,5 t/nap őrléssel üzemelt, 23 embert foglalkoztatott. Minőségével kiemelkedett a többi malom közül.
- 1929: A Zalaegerszegi Faluszövetség kiállításán termékeivel aranyérmet nyert. (liszt exportálásával is foglalkozott: Ausztria, Fiume, Trieszt)
- 1929: Megépítették a malom mellé a vasbetonsilót. Valószínűleg ennek a siló rendszernek is köszönhető, hogy a Zala folyón működő malmok közül egyedül a tüskeszentpéteri malom maradt meg.
A tüskeszentpéteri malom napjainkban
Legutóbbi lényeges technikai felújítása 1990-ben történt, mikor is lecserélésre került a több mint 50 éves technika. A folyamatos fejlesztésben a legkiemelkedőbb a 2001-ben telepített PACK 50/5 típusú automata csomagológép. 2011-ben az üzem belső kamrarendszere (liszt silórendszer) átszerelésre került, illetve a kézi lezsákolást automatizálták.
A szakmai fejlesztés a tüskeszentpéteri malomban folyamatos, aminek köszönhetően a tüskeszentpéteri lisztek számos elismerést kaptak. A kíméletes őrlés és a hazai alapanyagok biztosítják a kiváló minőségű liszteket.